TYP KYTARY K VÝUCE
 
 

Na začátek nejprve typ nástroje, který ZÁSADNĚ NEKUPOVAT a který NENÍ VHODNÝ pro daný styl výuky: 

klasická kytara "Španělka" (viz foto)

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Až zde najdete typy nástrojů, které jsou VHODNÉ k výuce doprovodné akustické kytary ve Škole kytary. 
 
Možnost "A"

Dreadnought kytara "Westernová kytara" - výrobce Yamaha FG 800 NT (viz foto) - současná cena nástroje 6.990,-Kč

 

Tělo dreadnought * vrchní deska masivní smrk * luby a zadní Nato / Okume * spoj krku "L" blok * barva natural * matný lak

 

Westernové kytary Yamaha FG jsou zavedeným standardem mezi akustickými kytarami střední třídy. Velké tělo typu dreadnought vyniká silným tónem, vyrovnanou frekvenční charakteristikou a velkou konstrukční odolností. Tento nástroj je vhodný pro doprovodnou hru k písním, dobrý je jak pro akordickou hru, tak pro vybrnkávání. Masivní dřevo na přední desce slouží jako přirozený rezonátor a produkuje ušlechtilý a přitom silný zvuk. Yamaha neustále vyvíjí nová konstrukční vylepšení. Nové řadě FG (modely 800, 820, 830, 840 a 850), která byla představena v roce 2016 se dostalo nového tvarování pomocných vzpěr uvnitř těla, výztuhy a vzpěry jsou speciálně odlehčeny, což způsobuje ještě silnější zvukové podání v basech a v nižších středech. Dále si od dražších modelů LL řada FG vypůjčila "L" blok, což je řešení ve spoji těla a krku, tento prvek přináší vysokou stabilitu a lépe přenáší vibrace z krku na tělo a zpět. Jednotlivé modely se liší materiálem těla a vyrábějí se v 7 barvách. Yamaha FG 800M disponuje vrchní deskou z masivního smrku, luby a zadní deska jsou konstruovány z vrstvených dřev Nato a Okume. M v označení nástroje znamená matné provedení laku, povrchová úprava nabízí základní tenkou vrstvu laku, nástroj je díky tomu levnější a má lehce dřevitější tón než standardně lakovaná lesklá verze. K nástrojům Yamaha patří bezchybné zpracování, kterým se pyšní i tato akustická kytara.

 
 

Barva: 

přírodní světlá / povrch satin - matné provedení laku

 
 

Vrchní deska: 

masivní smrk

 
 

Luby:

 vrstvené, Nato / Okume

 
 

Zadní deska:

 vrstvené, Nato / Okume

 
 

Kobylka a hmatník:

 palisandr

 
 

Vykládání otvoru:

 černá a bílá

 
 

Lemování těla:

 černá

 

V roce 1887 postavil Torakusu Yamaha svoje první piano aby se o deset let později stal prvním prezidentem japonské Nippon Gakki Co., Ltd, z níž posléze vyrostla Yamaha Corporation (k přejmenování došlo až v roce 1987) - největší světový výrobce hudebních nástrojů. Za více než sto let, co vyrábí piana a varhany, si vydobyla špičkové jméno díky excelentnímu zvuku těchto nástrojů, kterým zůstává věrno mnoho koncertních mistrů i nadšenců doma i ve světě. Dechové, strunné, perkusní ale i elektronické nástroje značky Yamaha je možno vidět na mnoha rockových, popových i jazzových koncertech. Celkový přístup společnosti k hudbě je zřejmý z faktu, že nejen vyrábí hudební nástroje, ale také hudbě vyučuje a podporuje hudební aktivity. Nadace Yamaha Music Foundation byla založena v r. 1966 a od té doby šíří hudební aktivity po celém světě, včetně hudebních škol.

 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Možnost "B"

Dreadnought kytara "Westernová kytara"  - výrobce Cort Earth 70 NAT (viz foto) - současná cena nástroje 5.590,-Kč

 
 
 

Kvalitní akustická kytara s masivní přední deskou za výbornou cenu. Cort Earth 70NS je nástroj vhodný pro začátečníky a lehce pokročilé hráče. Stejně jako u celé řady akustických kytar Earth jsou na typ 70 NS použity kvalitní materiály a jejich zpracování je více než zdařilé. Masivní smrková přední deska výborně přenáší vibrace strun a kytara tak má velmi silný zvuk i při jemném hraní prsty. Na luby, zadní desku a krk je použit mahagon. Mahagonový krk s C prohnutím skvěle padne do ruky a lehkost hraní dotváří příjemný palisandrový hmatník. Stabilní a přesné ladění je zaručeno mechanikou Die-cast, která je doplněna černými knoby. Svými vlastnostmi se Earth 70 řadí mezi velmi úspěšné modely řady Earth, kterou si oblíbili hráči rozličných stylů od country až po pop. Jestli hledáte silně hrající nástroj pro hru doprovodů, je Earth 70 správnou volbou. 

Uvádí-li se "W" v názvu označuje model se širším krkem o 2 mm - tedy 45 mm. 

 

Materiál:

- vrchní deska: masivní smrk
- zadní deska: mahagon
- luby: mahagon
- krk: mahagon, "C" prohnutí
- hmatník: palisandr
- kobylka: palisandr
- mechanika: Die-cast niklová; černé knoby

 

Rozměry:

- menzura: 643 mm (25,3")
- nultý pražec: 43 mm

 

Provedení:

- barva: Natural Satin (přírodní matná)
- lemování: slonová kost
- struny: D'Addario USA

 

Cort je americká firma vyrábějící v Asii elektrické kytary, akustické kytary a elektrické baskytary od roku 1973. Strategií firmy Cort je vyrábět vysoce kvalitní kytary za přijatelné ceny.Cort je jedním z největších výrobců kytar na světě (ročně vyrobí kolem milonu kytar) a vyrábí také kytarové díly pro jiné značky, například Ibanez, Squier, Parkwood, Schecter, G&L. O vznik firmy Cort se zasloužil američan Jack Westheimer, který se jako jeden z prvních zajímal o asijskou produkci kytar. Jméno firmy vzniklo zkrácením jména Cortez, značky akustických kytar.

 
 
 
Je bezesporu mnoho vysoce kvalitních výrobců kytar a značek. Navrhuji pouze nejvhodnější, cenově nejzajímavější a mnou léty praxe prověřěný hudební nástroj!

 

Všechny uvedené nástroje najdete na https://www.prokapelu.cz/, nebo na https://www.hudebni-dum.cz/